Suvesündmustele oma nõudega

Avaldatud Keila Lehes 15. märtsil 2024.

 

Alates 1. jaanuarist 2024 on kõikidel avalikel sündmustel lubatud toidu ja joogi serveerimiseks kasutada üksnes korduvkasutatavaid anumaid ja söögiriistu.

 

Kaheksa aasta eest läbi viidud mereprügi uuringutest selgus, et 85% sellest moodustab plast ja sellest omakorda pool on ühekordseks kasutuseks mõeldud plast. Vähendamaks ühekordsete plastesemete tarbimist ning sellega kaasnevat negatiivset mõju keskkonnale ning inimeste tervisele, võeti nelja aasta eest Euroopa Liidus vastu nn ühekorraplasti direktiiv. Eestis jõustus see 2023. aasta mais tuues kaasa muudatusi jäätme-, pakendi- ja tubakaseaduses. Üheks kohustuseks on alates käesoleva aasta algusest minna kõikidel avalikel sündmustel üle korduskasutusnõudele ja söögiriistadele.

 

Mitmed möödunud aasta suursündmused toimusid Eestis ja kaasa arvatud Keilas juba ühekordsete nõude vabalt, tänu millele jäi kasutamata suures koguses ühekorraplasti. Külastajad pidid harjuma mitte viskama oma kasutatud nõusid prügikasti, vaid tagastama need selleks ette nähtud kohta. Uus korraldus tõi kaasa mõistmatust ja pahameelt korraldajate kui ka külastajate hulgas. Püüdes aga mõista muudatustega kaasnevat positiivset keskkonnamõju on meil ehk kergem uue olukorraga leppida, sest korduvkasutusnõud avalikel sündmustel on uus normaalsus.

 

Kõige lihtsam on oma isiklik jooginõu sündmusele kaasa võtta. Soovitavalt selline, mis kannatab nii sooja kui külma jooki. Miks mitte hoida seljakotis või sõiduautos ka söögiriistu ja taldrikut või karpi juhuks kui soovid kuskilt midagi kaasa osta. Iga sündmuse puhul see muidugi mõeldav ei ole. Sellisel juhul tulevad appi pandinõude teenust pakkuvad ettevõtted, kes jagavad toitlustajatele puhtad nõud välja, koguvad need sündmuse külastajatelt kokku, pesevad nõuetele vastavalt puhtaks ja suunavad järgmisel sündmusel uuesti ringlusesse. Suurematest tegijatest on sellised näiteks Ringo ja kahel viimasel aastal Keila Päeval teenust pakkunud Panditops.

 

Pandisüsteem toimib sarnaselt pudelite ringluse süsteemile, lihtsalt pandi summad on suuremad. Sööginõu ringleb nõude ettevõttelt toitlustajale, toitlustajalt kliendile ja kliendilt nõude ettevõttele. Pandiraha liigub kliendilt toitlustajale, toitlustajalt nõude ettevõttele ja ettevõttelt tagasi kliendile. Kui klient soovib taldriku eest raha tagasi saada, peab ta selle tagastama nõusid kokku koguvasse nõuderendi ettevõtte telki (või kogumismasinasse). Kui visata nõud prügikasti, rändavad need koos teiste jäätmetega prügilasse: klient jääb rahast ilma ja kaasneb negatiivne mõju keskkonnale. Võimalus on ka taldrik endale jätta ja kasutada seda järgmistelgi sündmustel. Väiksematel üritustel on võimalikud ka lahendused, kus iga toitlustaja kogub ise kasutatud nõud kokku ja tagastab pandiraha kliendile.

 

Kuna nõudlus korduskasutusnõude järele on hüppeliselt kasvanud, on lisaks suurtele teenusepakkujatele lisandunud ka väiksemaid, kes keskenduvad eelkõige kogukondlikule koostööle. Nii sai möödunud aastal Lääne-Harju vallast alguse Rohetops, mis oli partneriks mitmele väiksematele ja suurematele kohalikele sündmustele nagu jooksusarjad ja muinastulede öö Kloogarannas. Rohetopsi algatust ja nõude soetust on rahastatud kohaliku omaalgatuse programmist ja heal meelel pakume nii nõusid kui teemakohast nõustamist Keila linnas toimuvatele sündmustele.

 

Anneli Pärlin

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga